Orgels in Doopsgezind Nederland


Vermaning Middelie
Middelie 79 |
1472 GS |
Middelie
Telefoon 0299 261440
Dispositie
MIDDELIE (MN 508233, ON 978 = kas, ON 977 = binnenwerk, OE 1858-1865)
Middelie 79
L. van Dam en Zonen,1865
- Prestant 8′ (C-H gecombineerd met Holpijp)
Bourdon 16′ disc.
Holpijp 8′
Octaaf 4′
Fluit 4′
Cornet
Mechanische sleeplade, speeltafel achterzijde.
Manuaalomvang C-f′′′, aangehangen pedaal C-d.
De Cornet heeft een opvallende samenstelling:
C-f′′′ Octaaf 2′,
c klein-f′ gedekte Quint 2 2/3,
fis′-f′′′ open Quint, factuur als Octaaf 4′ en Octaaf 2′,
c′-f′′′ Terts 1 3/5 oud materiaal van diverse samenstelling (anders dan Octaaf 4′ en en Octaaf 2′)
Het orgel is gebouwd voor de vorige kerk. De orgelmaker G. F. Jurjaansz., zijn naam wordt in 1898 voor het eerst genoemd, plaatste het orgel over naar de in 1900 nieuw gebouwde kerk. Vanaf 1914 tot op heden is het onderhoud bij Flentrop. Het pijpwerk is gedeeltelijk van 1865, maar grotendeels ouder.
Het oudere pijpwerk is wellicht afkomstig uit een kabinetorgel. De windvoorziening bestaat uit een magazijnbalg met daaronder één schepbalg. Alleen het toetsbeleg en de electrische windvoorziening zijn niet origineel.
Momenteel is het orgel in slechte staat. Jan Jongepier heeft in 1993 een rapport opgesteld, dat uitganspunt voor een zeer gewenste restuaratie kan zijn. De kerk behoort tot de zgn. jonge monumenten, het orgel is op de monumentenlijst
geplaatst..